"I fight for my corner, and I leave when the pub closes"

Winston Churchill

Medier


   Norge       




Israel    





onsdag 10. marts 2010

“… i caféerne i BBI-centret kan man end ikke få en lys øl, endsige en skinkesandwich.”

“Den ene gang, der blev ført hellig krig i Europa, blev den ikke ført af muslimer, men mod dem.”, skriver den forholdsvis moderate Amila Bosnia på sin blog, og citerer den bosnisk-serbiske krigsforbryder Radovan Karadžić. Her kunne jeg citere Izetbegovics islamiske deklaration fra 1990, men dagens Jyllandsposten fortæller stort set det samme – Gen-islamisering af Bosnien .

“Klokken fire om morgenen den 2. februar i år indtog stærke politistyrker en fjerntliggende bjerglandsby i det nordlige Bosnien. 650 bevæbnede mand afskar al trafik til Gornja Maoca, der er højborg for landets stadig stærkere samfund af wahabister… Det har i årevis været kendt, at i landsbyen levede man ikke efter Bosniens love, men efter Koranens. Derfor spørger mange i og uden for Bosnien sig, hvorfor myndighederne først griber ind nu…

Traditionelt har Bosnien været kendt for en næsten verdslig islam, der har tolereret ikke bare andre trosretninger, men også tolket religiøse regler og forbud lempeligt. Nu havde man også vist sig tolerant over for religiøse retninger, der verden over er kendt for terrorisme, og som sætter sig ud over statens love.

[...]

BBI-centret ligner ethvert andet butikscenter i enhver anden europæisk by: De samme tøjbutikker, skønhedssaloner, mærkevarer, glas og stål. Men BBI-centret er anderledes…

»Centret er finansieret af en saudiarabisk bank, som har forbudt, at der sælges svinekød eller serveres alkohol i det. Alle, der arbejder eller har en butik i centret, har måttet skrive under på, at de ikke vil sælge nogen af delene. Dét har skabt stærke reaktioner blandt sekulære bosniakker og fra byens serbere og kroater. En af mine journalist-kolleger skrev i en klumme, at eftersom der før krigen dér på stedet lå et varehus, der hed ”Sarajevo-kvinden”, så må vi vel kalde det nye center ”Den Muslimske Kvinde”. Og dét er en udskiftning af symboler, som kendetegner det nye Sarajevo efter krigen,« siger Hecimovic.

Og sandt nok: i caféerne i BBI-centret kan man end ikke få en lys øl, endsige en skinkesandwich.

Ikke på den bosniske måde

Det tyske magasin Der Spiegel skrev for nyligt om et andet eksempel på de senere års udvikling: At der vel ikke er noget sted i verden, hvor der for tiden bygges så mange moskeer som i Sarajevo og i Bosnien.

»Efter en periode med sekularisering under socialismen, er vi nu vidner til islamisering…« siger Hecimovic.

[...]

Ud over penge ser Hecimovic også en politisk grund til, at bosniakkernes åndelige leder ikke tager afstand fra wahabismen:

»Ceric bruger ikke ordet wahabister, men taler om de nye muslimer. Ved at være deres beskytter i offentligheden rækker han mod et højere mål – som er at fremme islamiseringen af samfundet. Men hvis vi som bosniakker opbygger en ren muslimsk identitet – som religiøse ledere taler for – og ikke deles med serbere og kroater om en fælles, sekulær platform, så vil det blive meget svært at opretholde Bosnien som en fælles stat. Derfor vil de religiøse og kulturelle forandringer, som sker lige nu, have indflydelse på fremtiden for både bosniakkerne og for Bosnien.«”

Artiklen er god, men faktaboksen har visse mangler: “… selv om Koranen udtrykkeligt forbyder vold.”

Oploadet Kl. 15:31 af Kim Møller — Direkte link5 kommentarer


The URI to TrackBack this entry is: http://www.uriasposten.net/wp-trackback.php?p=12790

5 kommentarer »

  1. Tjaa så ved vi hvad der venter os, hvis vi ikke sætter hælen i. Imens er der på 2 dage flygtet lederen fra black goust og den somaliske drabsmand fra nord-jylland. Hvornår FATTER politiet at farlige fanger skal have håndjern på ? Men de har nok travlt med at lave tv-serier, hvor de rigtigt puster sig op over mindreårige, der har fået en tår for meget. tsk tsk

    Kommentar af Henrik Hardrade — onsdag 10. marts 2010 @ 16:56

  2. Islam er et politisk diktatur med religiøsitet som kølerfigur, der er enormt nemt at hade.

    Her er resultatet af f.eks. Karsten Fledeliuses evige tudefjæs-foredrag om de arme sadister, der er så kede af det, fordi de ikke får lov at voldtage verden.. Neej, hvor er det synd for dem.

    Hvordan kan venstrefløjen betragte muslimer som jøder, når muslimerne selv lover at de vil dræbe alle jøder!?

    Så forsnævret og intellektuelt stampestående er venstrefløjen, at dens eneste antropologiske verdensbillede er et krøllet foto fra anden verdenskrig.

    Den muslimske invasion i vesten, har det det for nemt.

    Kommentar af Galdespreder — onsdag 10. marts 2010 @ 16:57

  3. Islamisering – nej tak!

    Kommentar af Liva — torsdag 11. marts 2010 @ 09:56

  4. Bosnien, Albanien, Kosovo og Tyrkiet er alle igang med en snap tilbagevenden til islam.

    De vil udgøre en samlet blok i Europa og en stærk støtte for de muslimer der bor i storby-kolonierne rundt omkring i de nuværende Eu-lande.

    Jeg kan sagtens se Tyrkiet, der har en enorm hær, i fremtiden angribe både Serbien, Grækenland, Bulagarien og Makedonien, hvis befolkningerne her ikke finder sig i islams ekspansion og dominans.

    EU der intet andet er end islams lille skødehund vil søge at optage Albanien, såvel som Bosnien og Tyrkiet så snart som muligt.

    Det vil blive meget svært for os, allerede overrumplede, indfødte europæere at komme ud af den knivtang.

    Kommentar af Dillerdreng — torsdag 11. marts 2010 @ 19:13

  5. 2.Galdespreder.

    Det skal jeg sige dig :

    jeg tror de er skide bange for at det de har medvirket til, nemlig islamiseringen af de europæiske lande,i UTIDE skal gå 100% op for befolkningerne.

    Hvilket betyder FØR denne er helt uafvendelig !!

    Bl.a. derfor har europæiske politikere, herunder vores egne, godt og grundigt fraholdt os viden om bl.a. EUROMED PROJEKTET.

    Dette er et så enormt bedrageri overfor europas befolkninger, at der intet er at sammenligne med historisk set.

    Kommentar af Vivi Andersen — søndag 14. marts 2010 @ 16:13

RSS af kommentarer til dette indlæg.

Skriv en kommentar

Linjer og afsnit brydes automatisk, e-mail-adresse vises aldrig. Tilladt HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Denne weblog er læst af siden 22. juni 2003.

 


Kalender
august 2010
m ti o to f l s
« jul    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  


Arkivet

Kronologisk:



Kategorisk:

Listen over kategorier mangler pt. grundet tekniske problemer.

Men I kan støtte demokratiet i Sverige ved at klikke på det følgende link og dermed modvirke Google-bomben:
Sverigedemokraterne


Blogs



    Norge



Israel-palæstina







Meta
RSS 2.0
Comments RSS 2.0
Gyldig XHTML
WP