14. august 2012
Under Den Kolde Krig kunne man blive konstitueret chef for PET, trods kæresteforhold med venstreradikal. Måske skulle Nadja Drygalla droppe rosporten, og istedet forfølge en karriere i ‘Bundesamt für Verfassungsschutz’. Fra Politiken – PET-chefen stolede kun på sin chauffør.
“Han lægger ikke skjul på, at han fandt arbejdet i efterretningstjenesten spændende, og med sine ni år på posten er han den PET-chef, der har siddet længst. Men dengang i 1975, da han blev udnævnt som 35-årig, var han ikke særlig begejstret, siger han. Faktisk ville han nødig have jobbet, som han fik tilbudt af Justitsministeriets legendariske departementschef Niels Madsen.
Ole Stig Andersen var fuldmægtig i ministeriets færdselsafdeling og havde det efter eget udsagn »fantastisk godt«. Men departementschefen ville have en mand i spidsen for PET, som han kunne stole på, og som kunne sikre, at der ikke opstod skandaler, der belastede ministeren.
I begyndelsen var Ole Stig Andersen kun konstitueret i stillingen, fordi han havde et forhold til en kvinde på den yderste venstrefløj. Men »vulkanudbruddet døde langsomt af sig selv, og vi stod på hver sin isflage …«.”
The URI to TrackBack this entry is: http://www.uriasposten.net/archives/39483/trackback
13 kommentarer »
RSS feed til kommentarer til dette indlæg.
Skriv en kommentar
Line and paragraph breaks automatic, e-mail address never displayed, HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>









Mossad! Det må jo have noget at gøre med oversættelse fra arabisk. Ja det var tider den gang!
Kommentar by anonym — 14. august 2012 @ 06:18
Det er altid – og for alle – dødærgeligt hvis et forhold går i stykker.
At vi som samfund nok har haft glæde af deres ulykke fordi den har styrket sikkerheden generelt er nok for dem en detalje.
Det job var nok starten på slutningen af deres forhold. Jeg vil gætte på at han fra den dag han fik jobbet stoppede med at fortælle sin kæreste hvordan hans arbejdsdag var gået hvilket har været dybt demoraliserende for hende og sikkert det der børd den isflage de før stod på.
Her var samfundets sikkerhed vigtigere end en enkeltpersons lykke. Tragisk.
Kommentar by Arbejderen — 14. august 2012 @ 06:31
Ole Stig Andersen? Var det ikke ham der var direktør for Folketinget, men stoppede da de ansatte truede med strejke pga af “ledelse” eller mangel på samme?
Kommentar by Hans Und — 14. august 2012 @ 07:42
Jeg mener, Ole Stig Andersen var den eneste PET-chef, der turde sige, at PET-kommissionen fuppede med kilderne og makulerede beviserne, når socialdemokraterne – f.eks justitsminister Ole Espersen – havde stoppet spionsager ?
– hvornår kommer den? Er den kommet?
Jeg venter spændt på Bent Jensens ‘koldkrigsrapport’ med de sorte streger, hvor der er censureret af justitsministeren
Kommentar by A-mad — 14. august 2012 @ 09:46
Jeg forstår stadig ikke, hvorfor de famøse arkiver som Bent Jensen har fået lov til at kigge i, ikke bliver åbnet for os alle.
Det kan da ikke være rigtigt at hensynet til den enkelte stikker landsforræder “omdømme” skal der tage mere hensyn til, end at vi befolkningen kan blive oplyst om tingene og deres sammenhæng, hvorfor vente til om hundrede år, og måske flere interessante detaljer “uheldigvis” har fået samme skæbne, som oleg sohns makuleret sagsmappe ?
Hvad er de røde så bange for, hvorfor er de mon så “sure” på Bent Jensen ?
Kommentar by li (islamonausea lidende) — 14. august 2012 @ 10:11
“Men departementschefen ville have en mand i spidsen for PET, som han kunne stole på, og som kunne sikre, at der ikke opstod skandaler, der belastede ministeren.”
- Det lyder da som en minister der ikke har helt rent mel i posen, og som gør alt for at skjule det. En retskaffen og regelret minister bør vel ikke opsætte et sådan værn omkring sig selv…?
Kommentar by Jacob Andersen — 14. august 2012 @ 10:44
->Jacob Andersen. En departementschef er en tjener, der skal servicere ministeren og hjælpe ham med, at få sine kæpheste og fikse ideer gennemført og så i øvrigt advare ham mod at dumme sig ndervejs -især så det kan blive opdaget!
Kommentar by A-mad — 14. august 2012 @ 11:27
Li efterlyser åbning ad “de famøse arkiver som Bent Jensen har fået lov at kigge i”
De bliver aldrig åbnet Li, dels fordi mange af dem efterfølgende er makuleret og dels for at beskytte de personer, der svigtede Danmark i den kolde krig. Personer som Anker Jørgensen, Kjeld Olesen, Ole Andreasen, Poul Nielson og Lasse Budtz.
På trods af at vi var allieret med USA i Nato. så optrådte Danmark udadtil som om vi var neutrale i forhold til Sovjet og USA, samtidig med at vi indadtil tog parti for Sovjet.
Kommentar by Binee — 14. august 2012 @ 14:28
Læser man hele artiklen, så fortæller Ole Stig Andersen også, hvordan han holdt forholdet hemmeligt i PET, og bevidst ikke talte i telefon med den venstreekstreme kæreste fra kontoret eller nogen telefon inden for synsvidde af PETs hovedkvarter.
Hvad mon han talte i telefon med hende om, siden han var så ræd for at PET skulle høre det – de kendte jo åbenbart allerede til hendes identitet og politiske overbevisning.
Kommentar by Henrik — 14. august 2012 @ 15:59
Godt han ikke deltog i de Olympiske Lege, så var han blevet diskvalificeret
Kommentar by tavsen — 14. august 2012 @ 17:37
Er det ikke kun hvis kæresten er ultrahøjreekstremistisk naziracist at man risikere udelukkelse?
Bortset fra det, så forstår jeg simpelthen ikke det her: “I begyndelsen var Ole Stig Andersen kun konstitueret i stillingen, fordi han havde et forhold til en kvinde på den yderste venstrefløj.”
Det var et kvalitetsstempel at han bollede en venstreekstremist?
Kommentar by Hr. Snusk — 14. august 2012 @ 23:50
… risikereR udelukkelse.
Kommentar by Hr. Snusk — 14. august 2012 @ 23:51
Historien om den venstreorienterede kæreste,som medførte at Ole Stig Andersen kun blev konstitueret som Pet-chef,lyder meget besynderlig. Er en konstitueret Pet chef da en mindre sikkerhedsrisiko end en udnævnt Pet-chef????
Justitsministeriets daværende departementschef Niels Madsen kunne næppe tænke sådan
Kommentar by Niels — 20. august 2012 @ 14:39