7. september 2012

Ekstra Bladet: Mangfoldighedsdemo blev mødt af ‘moddemonstration’ fra højreradikale Defence League

Næste weekend afholder Antifascistisk Aktion en større konference i Århus, og Projekt Antifa har de senere dage varmet op med artikler om den undertrykte venstrefløj og den nødvendige antifascisme. Senest er det historien om ‘Jannick’ der sidder i et tog på vej mod Århus, og opdager der også er højreradikale blandt passagererne. Han frygter for egen sikkerhed, og samler via telefonkæder et tæskehold på 20 mand komplet med maskering, slagvåben og kasteskyts. Hvad gjorde de højreradikale så konkret – tja, de tog toget, trak vejret, og observerede fra et gadehjørne politiets aktion mod kampklædte ‘antifascister’.

Ekstra Bladets omtale af det kommende arrangement supplerer fint den yderste venstrefløjs virkelighedsopfattelse. Fra Krigserklæring mod nynazister.

“Kampen mod den ekstremistiske højrefløj i især Aarhus skal forstærkes, planlægges og målrettes, mener organisationen PrejektAntifa, der definerer sig selv som antifascister. Det fremgår af organisationens hjemmeside, hvor der indkaldes til planlægningskonference i Aarhus næste weekend. Her er meningsfæller fra hele landet, Sverige og Tyskland inviteret til møde på en ikke nærmere angivet adresse i Aarhus.

Af invitationen fremgår det, at ‘Den antifascistiske bevægelse har kæmpet hårdt, men det er ikke lykkedes at finde en opskrift, der for alvor har kunnet afvikle byens nynazistiske miljø,’…

Så sent som i foråret kom det til adskillige sammenstød under den stort anlagte ‘Demonstration for Mangfoldighed’ i Aarhus. Den blev mødt af en moddemonstration, der blandt andet inkluderede deltagere fra den højreradikale Defence League fra både ind- og udland.

(Århus, 31. marts 2012, ‘antifascister’ angriber Defence League-møde; Arosia Nyt)

The URI to TrackBack this entry is: http://www.uriasposten.net/archives/40407/trackback

9 kommentarer »

  1. Stakkels journalist Flemming Mønster, han husker ikke hvad der skete for fem en halv måned siden, eller…………..?

    Kommentar by Josef K — 7. september 2012 @ 22:05

  2. Måske skulle vi slå pjalterne sammen med Antifa, jeg er ærlig talt heller ikke meget for nazisterne. Så ku vi komme af med dem en gang for alle, og agitere for det det i virkeligheden drejer sig om,nemlig et muhammedanerfrit danmark

    Kommentar by Cabbie — 7. september 2012 @ 22:31

  3. “Det kom til barske kampe mellem yderligtgående højre- og venstrefløjsfolk – og politiet – under demonstrationerne i Aarhus i foråret.”

    Det er ikke helt sådan jeg husker billederne fra TV, men den stygge højrefløj har jo nok manipuleret det hele. Jo, jo, i journalisternes selvforståelse var det måske hændelsesforløbet, men i den virkelige verden skete noget andet…

    Kommentar by Polka Charlie — 7. september 2012 @ 22:38

  4. Den neo-jacobinske venstrefløj ser syner. Og de røde pludrende journalister skriver de hadefulde ord ned, som de hører. De ser desværre ikke på virkeligheden. Derfor læser vi et forvrænget billeder af, hvad der faktisk sker. Mon ikke politiet godt ved, hvad der egentlig foregår. De siger blot ingenting før det går rigtig galt.

    Kommentar by Tim Pallis — 7. september 2012 @ 23:05

  5. Det er, ihvertfald siden demonstrationerne i Aarhus i marts, en gammel nyhed men det er jo simpelthen groteskt at medierne ignorer at, hvad 90% eller mere?, af volden ved politiske demonstrationer bliver begaaet af venstre-ekstremister mens det reelt nynazistiske/hoejreekstremistiske problem i Danmark er meget begraenset. Naturligvis skulle der gribes ind hvis nynazister rendte rundt i gaden og slog almindelige mennesker (inkl. mennesker af anden etnisk herkomst) ned. Det er bare ikke et problem i Danmark idag. Det er derimod venstre-ekstremistisk og islamistisk/islam-inspireret vold i hoej grad. Den assymmetri er “hovedmedierne” tilsyneladende fuldstaendigt tavse om???

    Igen, imod “almindelige” menneskers mange fordomme og tendens til at foelge med de dominerende mediers billede af forhold; findes der ikke statistiske opgoerelser/”haarde” data om hvor mange mennesker og politifolk der bliver angrebet af hoejre- og venstre-ekstremister. Jeg tror det er ekstremt noedvaendigt at anvende data fordi ellers bliver, ioevrigt fuldstaendigt korrekte, observationer fejet af bordet med “det er bare noget du siger” (mens modsat-rettede og tilsvarende udokumenterede (og ofte lodret forkerte) udsagn modtages ukritisk. De fleste individer er flokdyr og faktisk kujoner der ikke vil udfordre “konsensus” uanset hvor forkert den maatte vaere.

    Kommentar by Morani ya Simba — 8. september 2012 @ 02:19

  6. For lige at foelge op paa ovenstaaende kommentar saa er det nemt at frygte, uden at vaere paranoid*, at “velmenende” politikere og embedsmaend vil forsoege at lukke af for de relevante statistikker efterhaanden som problemerne med det multikulturelle samfund vokser og bliver gradvist svaerere at benaegte. Jeg tror bestemt Lars Hedegaard’s og andres “pre-emptive” forsvar for ytringsfriheden har et lignende motiv i (efter min mening fuldstaendigt velbegrundet**) frygt for at “mainstream” politikere vil forsoege at misbruge straffeloven og statsmagten til at undertrykke debatten om Islam’s (centrale) rolle i de tiltagende problemer med indvandring og sammenhaengskraft i samfundet.

    * Jeg har forsoegt at finde oplysninger om doemte volds- og voldtaegtsmaends religioese/etniske/nationale herkomst i Sverige paa Statistiska Centralbyraan og har intet kunne finde. Andre kan proeve om de kan: http://www.scb.se/

    ** Vi ser jo allerede den slags lovgivning i fx. Storbritanien. Det er saerdeles naerliggende at taenke at det kan blive “konsensus” at have lovgivning til at “beskytte” mindretal og religioner mod “hate speech”. Bemaerk ogsaa at der er potentiel synergi mellem at “redigere” maaden at indsamle statistikkerne paa og saa at indskraenke den frie debat for naar Islam-kritiske roester fraroeves evnen til at dokumentere deres udsagn bliver det langt nemmere at stemple disse som “hate speech”. Der ER noget totalitaert over store dele af det socialdemokratiske tankegods.

    Kommentar by Morani ya Simba — 8. september 2012 @ 02:41

  7. Ja imens at højre og venstre fløjen bekæmper hinanden i Danmark, så opstår der endnu større kræfter til og overtage Danmark.
    Desværre kan den ene fløj ikke sanse dette og beskytter og hjælper de nye kræfter til en overtagelse.
    Gå dog sammen i en dialog om hvordan denne nye fare skal tøjles.
    Det er sgu jeres fælles fremtid og penge det går ud over. Selvom den ene fløj lever af den andens penge. Så de tror at der er penge nok i kassen og dele ud af.
    Men vi kommer ikke længere med disse hjernevaskede individer. Islam/kommunister. Koranen/den lille røde.
    Danmark er tabt – Europa er tabt. Pga. en politik, der hører til i det sidste årtusinde. Og en religion fra satan. En lærebog for analfabeter om hvordan man skal opføre sig.
    Gud bevare Danmark!

    Kommentar by føj — 8. september 2012 @ 09:11

  8. Det var dog fantastisk at tingene i den grad kan blive vendt på hovedet.

    Kommentar by Høgsbro — 8. september 2012 @ 09:17

  9. Det kom til barske kampe mellem yderligtgående højre- og venstrefløjsfolk.

    Det er ikke sandt, men hvorfor skulle sandheden stille sig i vejen for den historie, avisen ønsker?

    Jeg har set omfattende videooptagelser fra 31. marts. På intet tidspunkt er nogen af de såkaldte ‘højrefløjsfolk’ i kamp med nogen som helst, hverken politiet, venstreekstremisterne eller muslimerne.

    Kommentar by Henrik R Clausen — 8. september 2012 @ 13:57

RSS feed til kommentarer til dette indlæg.

Skriv en kommentar

Line and paragraph breaks automatic, e-mail address never displayed, HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Denne weblog er læst af siden 22. juni 2003.