fredag 2. december 2005
Fra dagens Kristeligt Dagblad – en god nyhed.
DR risikerer retssag for trusler mod kristne
“Dræb de kristne”. Med rød maling løbende som blod ned fra store bogstaver på en væg står denne opfordring tydeligt på tv-skærmen, når Danmarks Radio sender sit dokumentarprogram om heavy metal-bandet “Stormslag”. Ordene risikerer at give Danmarks Radio en retssag på halsen for brud på straffelovens racismeparagraf, som også siger, at man ikke må nedværdige menneskers tro.I går protesterede både den katolske kirke i Danmark og landets største seerorganisation, KLF, Kirke & Medier, direkte til DR’s generaldirektør Kenneth Plummer og opfordrede ham til at gribe ind. Samtidig vurderer juraeksperter over for Kristeligt Dagblad, at programmet er en overtrædelse af straffeloven [...]
– Hvis man tager udsagnet for pålydende, er det et meget alvorligt budskab at sende ud. Det er et stærkt nedsættende, hånende og truende budskab, siger lektor i mediejura på Danmarks Journalisthøjskole i Århus, Oluf Jørgensen.
Kirkeretsekspert på Københavns Universitet, cand.jur. Lisbet Christoffersen, vurderer, at udtrykket “Dræb de kristne” kommer ind under den juridiske kategori “hate speech” (hadefuld omtale) og dermed den danske racismeparagraf.
– Selve indholdet i budskabet, at opfordre til at dræbe mennesker fra en bestemt befolkningsgruppe, er for mig en klar lovovertrædelse, siger Lisbet Christoffersen.“
Hizb ut-Tahrir har iøvrigt stadig følgende opfordring rettet mod jøderne på deres hjemmeside:

8 kommentarer »
RSS af kommentarer til dette indlæg.
Skriv en kommentar
Linjer og afsnit brydes automatisk, e-mail-adresse vises aldrig. Tilladt HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>











Tja det var hvad man kunne forvente. Synes måske bare at der er en generel berøringsangst med alle religioner i de sidste par år, som skyldes overdreven medie dreven paranoia for alle der tænker anderledes end forskrifterne. Synes måske der er en anelse dobbelt moral i samfundet hvor alle mennesker med mørk hus er potentielle terrorister, og skåler man på pavens død så er der ramaskrig. Nåh jo det er ikke stuerent, men vi har en regering der er stolte over at kører stram stil overfor alle ikke kristne….ved sgu ikke, det hele virker lidt afsporet….
Kommentar af Christina — fredag 2. december 2005 @ 17:15
Hvad præcist er afsporet ?
At Hitz-Ut-Tahrir ikke kan komme med dødstrusler uden der er nogen der bliver forargede ? Ja, det er da også for galt.
Man må meget undskylde vores, erhm, berøringsangst, hvabeha’r !
Kommentar af DaLi — lørdag 3. december 2005 @ 01:14
Ærlig talt – så er det snart ved at være nok :
Islamister, Venstrefløjen og hovedparten af de skrevne som audio-visuelle medier tæsker verbalt og uhindret løs på USA, samt alle her i landet der ikke mener som disse gør.
AT Venstrefløjen sidder tungt på medierne kan ikke siges kun at være en påstand.
Disse grupper er vrede over den almindelige befolknings modstand mod den indvandring fra Islamiske lande, der har fundet sted gennem mere end 30 år og som fortsat finder sted.
Disse grupper mener, at den almindelige befolkning opfordrer til had mod de Islamiske indvandrer qua holdninger og adfærd.
Men HVAD præcist er det samme grupper har haft gang i længe og som de fortsætter ufortrødent endog med det magtfulde medieapparat som værktøj ?
At frembringe ikke bare modstand mod de der ikke bryder sig om hvad som sker med deres land – nej, de medvirker til at gøre splittelsen i den etniske Danske befolkning stadig størrere.
Det disse Rigtige Mennesker bebrejder de Ikke-stuerene er præcist hvad de selv udøver
Etniske “Halal”-danskere og muslimske indvandrerer på den ene side i et opgør med etniske “Ikke-stuerene”-danskere på den anden side.
Hvad jeg finder værst ved alt dette her er – at vi er havnet der hvor etniske Danskere bekæmper andre etniske Danskere for retten til at omkalfatre landet Danmark til en kopi af et Mellemøstligt land.
Gad nok vide hvad denne dybe splittelse i den etniske Danske befolkning kommer til at betyde på sigt udover at sammenhængskraften i landet forsvinder ?
Kommentar af vivi andersen — lørdag 3. december 2005 @ 07:50
Tja kan vi sige BALKAN og BORGERKRIG !
Kommentar af whodares — lørdag 3. december 2005 @ 17:27
Før det burde det hedde:repatriation,men det har nok så lange udsigter at det næppe kan nå at redde Europa.
Kommentar af PB — lørdag 3. december 2005 @ 20:47
Vi kan måske nå at rede Danmark, og der skal nok ikke meget til for at de lokale indfødte i de andre lande tager kampen op hvis der sker noget i et andet land…
gad godt at vide hvad der sker af ting og sager i Nederlandene, har ikke hørt noget derfra i lang tid, borgerkrig?
Kommentar af Lisbeth — mandag 5. december 2005 @ 07:55
Jamen dog? Det lyder da også som om de ømtålelige kristne har riven ude efter de rigtige… Ja, for det ville da giver masser af mening at sagsøge Uriasposten hvis jeg skulle få lyst til at skrive en sætning som “dræb de kristne” i dette forum. Og ja, selvfølgelig er omstændighederne lidt andre når der er tale om en tv-station der har filmet og klippet en udsendelse, da de teoretisk set kunne vælge at klippe denne location ud af dokumentaren… Men hey! Så ryger idéen med at lave en dokumentar jo bare lige i lokumet! Formålet med en dokumentar er nemlig at dokumentere hvordan en bestemt gruppe af mennesker laver, hvordan en given event spænder af, eller lignende. Det er altså ikke nødvendigvis en statement fra den/dem der har lavet dokumentaren. Men vil man brokke sig, skal man da også have lov til det. Jeg mener bare at decideret sagsanlæg nærmer sig idioti. VIL man lægge sag an mod nogen, bør det vel i sagens natur være den gruppe mennesker der har ytret den pågældende statement. Men selv dér ser jeg et problem. For hvis man helt stringent vil have den slags ytringer fjernet fra dagens Danmark, skal der jo omfattende censur-lovgivning til. I enhver velassorteret pladebutik finder man stadig flere meter med tydeligt antikristne metal-udgivelser. Fx. har bandet Deicide (gudedrab) udgivet pladen Once Upon The Cross med bl.a. sangen Kill The Christian. Den står også stadig på hylderne, så sagsøg Stereostudio…
…Men jeg kan selvfølgelig godt se at der ikke er så meget publicity i at stævne et lille metalband som hvis man går direkte efter DR. Tag jer sammen og gå efter sagens kerne hvis I faktisk mener noget med det her.
Kommentar af Kasper — fredag 9. december 2005 @ 09:30
Til Kasper
Når jeg omtaler det som en god nyhed at DR sagsøges, så er det fordi en evt. retsag illustrerer hvorledes det kulturelle selvhad blokerer for et objektivt syn på dagens Danmark.
Kristne må godt trues på livet
Jøder må ikke trues på livet (bliver de i Koranen..)
Tænk på reaktionen hvis der havde stået “Dræb muslimerne” – så ville diverse menneskerettighedsgrupper gå til angreb 10 minutter inde i afsnit 1, og sagen ville være i den arabiske presse to timer efter.
Kommentar af Kim Møller — fredag 9. december 2005 @ 09:46